Тазгодишният носител на Нобеловата награда за литература няма да стане известен идната седмица, както е по традиция. Говорител на Шведската академия в Стокхолм обяви, че обявяването на приза се отлага за неизвестна дата. Това се случва за първи път. Останалите лауреати ще бъдат обявени между 5 и 12 октомври.

Всяка година наградата се дава в първия четвъртък от октомври, но сега ще е различно. Кога ще е това, ще стане ясно едва в понеделника на седмицата, в която академията реши да обяви наградения. 

198 автори са номинирани тази година, стана ясно през февруари.  36 от тях се появяват в листата за първи път. Журито отся между 20 и 25 души в къс списък. Сред спряганите, както и друга година, са израелецът Амос Оз, португалецът Антонио Лобо Антунес, американците Боб Дилън, Дон ДеЛило, Филип Рот и Джойс Каръл Оутс, британеците Йън Макюън и Томас Пинчън, албанецът Исмаил Кадаре, Милан Кундера, японецът Харуки Мураками, австриецът Петер Хандке, италианецът Умберто Еко, Салман Рушди и др.

Миналата година призът отиде при френския писател Патрик Модиано. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин