Националната награда за поезия "Иван Николов" за 2022 г. е удостоен поетът Кръстьо Раленков , съобщиха организаторите на конкурса "Жанет 45". Той е отличен за стихосбирката му "Смъртта разпитва вече кой си" (издателство Script). Раленков получава плакет, изработен от художника Христо Гочев и парична премия от пет хиляди лева.

Решението на журито - Аксиния Михайлова, Александър Секулов и Иван Ланджев, е единодушно, като мотивите са: "заради късовете философия, които се отронват от тази поезия, без да пречат на художеството (напротив); заради ерудицията, която никак не пречи на удивлението от света и живота (именно животът, а не смъртта от заглавието). Заради това, че тази поезия не може да бъде сбъркана с друга."

Личната награда на Божана Апостолова - основател на конкурса, е връчена на Преслава Виденова за стихосбирката ѝ "Постоянна експозиция" (изд. "Жанет 45").

Церемонията по връчването на престижната литературна награда се е провела на 20 декември в Младежкия театър "Николай Бинев".

В тазгодишния конкурс, който се провежда за 26-и път, са участвали 42 поетични книги, издадени от 32 български издателства.

Преди да избере своя фаворит, журито отличи и номинира пет поетични книги (подредени по азбучен ред):

  1. Антина Златкова. "Контражур" (издателство "Жанет 45", 2022)
  2. Васил Славов. "Ням" (издателство AternaPress, 2021)
  3. Кръстьо Раленков. "Смъртта разпитва вече кой си" (издателство Script, 2022)
  4. Петя Хайнрих. "Летни хитове" (издателство "Жанет 45", 2022)
  5. Преслава Виденова. "Постоянна експозиция" (издателство "Жанет 45", 2021)

Националната награда за поезия "Иван Николов" е учредена през 1994 г. Целта е да бъде подкрепена съвременната българска поезия и литература.

Носители на престижното отличие през годините са били Христо Фотев, Константин Павлов, Вера Мутафчиева, Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Иван Теофилов, Николай Кънчев, Калина Ковачева, Николай Заяков, Иван Методиев, Станка Пенчева, Ани Илков, Георги Господинов, София Несторова, Силвия Чолева, Георги Борисов, Красимира Зафирова, Кристин Димитрова, Антон Баев, Александър Секулов, Петър Чухов, Илко Димитров, Румен Леонидов, Марин Бодаков, Пламен Дойнов, Оля Стоянова, Йордан Ефтимов, Катерина Стойкова-Клемър, Васил Балев, Аксиния Михайлова, Красимир Вардиев, Валентин Дишев, Надежда Радулова, Цочо Бояджиев и др.

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колко бяха верни думите, които татко каза: „ Всички деца трябва да се грижат за собственото си възпитание. Родителите могат само да дадат съвет и да посочат правилния път, но окончателното формиране на характера се крие в собствените им ръце“.

Ане Франк, авторка на „Het Achterhuis“, родена на 12 юни преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...