Трима българи влизат в съревнование за наградата "Астрид Линдгрен" в конкуренция с общо 251 творци от 64 държави. Сред номинираните са някои от най-изтъкнатите имена в литературата за деца и младежи в света, съобщи БНР, цитирайки БТА. Българските номинирани са Юлия Спиридонова и илюстраторите Ясен Гюзелев и Стела Драйс. Лауреатът на отличието ще бъде обявен през месец март т.г.

Ясен Гюзелев е признат за един от най-добрите илюстратори в света. Той сътрудничи с най-реномираните световни издателства. В продължение на няколко години Гюзелев живее и твори в Италия, като илюстрира книги и работи за списания в Милано, Торино и Флоренция. Големият му пробив идва с "Алиса в Страната на чудесата" от Луис Карол. Канадското издание печели сребърен медал от Американското общество на илюстраторите и Гран При за оформление на корица от Американския институт за графично изкуство.

Другата българска претендентка, Юлия Спиридонова е сценарист и писател на свободна практика. Тя е автор на детски и юношески предавания на БНТ. В надпреварата за наградата участва и българката илюстраторка Стела Драйс, която живее в Германия и не веднъж е получавала международни отличия за творчеството си.

„Хората живеят дълги години в брак, защото го искат, а не, защото вратите са заключени.”

Пол Нюман, американски актьор и режисьор, роден на 26 януари преди 100 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...