ЕЛЕНА ХРИСТОВА, БТА

Американската писателка Лори Халсе Андерсен е тазгодишната носителка на международната награда "Астрид Линдгрен", която се присъжда за постижения в детската и юношеската литература, съобщи ТАСС, позовавайки се на журито. 

"В своите строго написани романи за младежи Лори Халсе Андерсен дава гласност на търсенето на смисъл, идентичност и истина както в настоящето, така и в миналото. Нейният мрачно-сияен реализъм разкрива жизненоважната роля на времето и паметта в живота на младите хора. Болката и тревогата, копнежът и любовта, класата и сексът са изследвани със стилистична прецизност и невъзмутимо остроумие. С нежна интензивност Лори Халсе Андерсен предизвиква настроения и емоции и никога не избягва дори най-трудните неща", отбелязва журито. 

Лори Халсе Андерсен е родена в Потсдам, щата Ню Йорк, през 1961 г. Дебюта си като писателка прави през 1996 г. В романите за младежи, написани от първо лице, Андерсън описва тийнейджърските преживявания. Търсенето на любовта е постоянна тема в творчеството й.

Андерсен става известна с романа си "Говори", преведен на много езици, в това число и на български.

Лори Халсе Андерсен живее във Филаделфия и освен с писане, се занимава активно с въпроси, свързани със сексуалното насилие и цензурата на книги.

Списъкът с претенденти за наградата, публикуван през октомври миналата година, включваше 251 кандидати от 64 страни. 

Наградата "Астрид Линдгрен" е учредена от шведското правителство след смъртта на писателката през януари 2002 г. Размерът на паричната премия е пет милиона шведски крони (475 000 долара). Журито се състои от 12 души, назначени за четири години от шведския Национален съвет за култура. В състава му влизат писатели, литературоведи, художници, критици, библиотекари. Семейство Линдгрен е представено от правнука на писателката Юхан Палмберг. 

Миналата година с наградата, учредена в памет на Астрид Линдгрен, беше удостоена шведската писателка и илюстраторка Ева Линдстрьом.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?