Първият национален конкурс за поезия "Константин Павлов", обявен от община Перник, завърши без първа награда, съобщи segabg.com. Журито обяви, че причината са "изключително изравнените качества на най-добрите участници". За сметка на това бяха връчени две втори награди – на Калоян Праматаров - археолог по образование, от София, и Ирина Панкева. С трети награди бяха отличени Галена Воротинцева, Станислава Пирчева и Антония Атанасова. 

Идеята за конкурса е на адвокат Хари Харалампиев, на литературния критик Никола Иванов, акад. Светлин Русев, поетът Иван Цанев, Никола Радев, Людмил Стайков, Михаил Неделчев и др. Решението на общината е да го провежда на всеки две години. Конкурсът си поставя за цел да откроява творческите постижения в областта на поезията, да стимулира авторите за създаване на високо художествени и философски осмислени стихове, утвърждаващи хуманизъм и безспорни нравствени и естетически ценности, както и да утвърждава авторитета на Перник като активен културен център.

КОНСТАНТИН ПАВЛОВ (1933-2008) е родом от пернишкото село Витошко. Бил е редактор в радио "София", в издателство "Български писател", вестник "Литературен форум". От 1966 до 1975 г. стиховете му са забранени. Автор е на сценариите на филмите "Спомен за близначката", "Чуй петела", "Илюзия", "Бяла магия", "Селцето", "Без драскотина". 

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...