До 15 май се приемат творби за участие във второто издание на националния литературен конкурс "Георги Парцалев – българският рицар на смеха". То е отворено само за млади автори на възраст до 18 години, съобщиха от общината на град Левски, които са организатори на творческата надпревара.

Съгласно статута на конкурса той е за автори, разделени в две възрастови групи – до и над 18 години. Във всяка една от категориите се присъжда по една голяма награда "Рицар на смеха", която се връчва на всеки две години.

Тази година участниците до 18 години трябва да представят произведения в кратка хумористична форма - къс разказ, фейлетон, басня, епиграми и други. Голямата награда "Рицар на смеха" ще бъде присъдена на автори за високо художествени произведения с ярък израз на пречистващата сила на смеха.

Освен предметна награда, класираните на първите три места получават и парична премия. 

Конкурсните материали трябва да се изпращат на електронна поща Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.. Отличените автори ще бъдат наградени в дните на  "Празници на изкуствата – Парцалев 2024", които ще се състоят от 16 до 18 юни. Подробна информация за участие в конкурса е публикувана на официалния сайт на общината на Левски.

При първото издание на конкурса през миналата година бяха наградени автори и в двете възрастови групи. Тогава във възрастовата група над 18 години на първо място бе класиран пловдивчанинът Хари Спасов за стихотворението "Рицарят на смеха". В групата на младите таланти до 18 години първа награда бе присъдена на Симона Василева на 17 години от Сливен за разказа й "Година онлайн или две". 

От 2024 година конкурсът вече ще се провежда съгласно статута си, т.е. на всеки две години за всяка от двете възрастови групи.

 

Източник: Елина Кюркчиева, БТА

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.