Христо Карастоянов получи наградата „Елиас Канети” за романа си „Една и съща нощ“, съобщи „Дарик”. Тя му беше връчена на церемония в Русе. Романът за приятелството и смъртта в една и съща нощ на поета Гео Милев и анархиста Георги Шейтанов – спомоществовател на списание „Пламък”, беше награден и с приза Хеликон“ през 2014 г.

30 автори се състезаваха в два раздела – белетристика и драматургия, но за пиеси не бяха дадени награди. Карастоянов се конкурираше с Иван Станков - „Спомени за вода. Dm“, Чавдар Ценов - „Отклонение наесен“, Людмил Тодоров - „Разглобено лято“, Явор Цанев - „Вино за мъртвите“, Галин Никифоров - „Лисицата“ и Емилия Дворянова - „При входа на морето“.

Журито беше в състав Милена Кирова, Пенка Ангелова, Ивайла Александрова, Борис Минков, Виолета Дочева, Мая Ангелова и Владислав Атанасов. 

На церемонията Христо Карастоянов благодари на община Русе и на международното дружество „Елиас Канети“, които дават отлиичието. „Тази награда ме прави щастлив – естествено, горд – разбира се, но ме прави и по някакъв непознат за мен начин и съпричастен. Тази награда ми е присъдена в град, където видях да живеят млади и умни хора, там между книгите, където те продължават да спасяват езика. Щом има такива деца, щом има очи като техните, щом звучат думи като техните, има надежда за всички нас и сме споходени с честта да живеем в една добра България“, каза Карастоянов.

Наградата е учредена през 2005 г. в чест на 100-годишнината от рождението на родения в Русе писател нобелист Елиас Канети и се връчва на всеки две години в навечерието на Деня на народните будители. 

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.