Австрийският писател Петер Хандке (73) е носителят на наградата „Вюрт” за европейска литература, съобщи derstandard.at. Тя се дава през 2 години със спонсорството на фондация на швабския предприемач Райнхолд Вюрт и е на стойност 25 хил. евро. Учредена е през 1996 г. 

Хандке е избран заради позицията му към Европа на културното многообразие, съобщи журито, в което влизат публицисти и автори. Предишни носители на наградата са Херта Мюлер, Илия Троянов и др.

Хандке е автор, който често е заемал крайни позиции – като просръбската му пристрастност по отношение на войната в Югославия през 90-те години на ХХ век. Той критикува остро и журито, което дава Нобеловата награда за литература, и предлага тя да бъде отменена. Заради защитата на режима на Слободан Милошевич Хандке влезе в остра полемика със словенския есеист Драго Янчар. През 2006 г. писателят беше номиниран за наградата “Хайнрих Хайне” на град Дюселдорф с награден фонд 50 000 евро, но мнозинството в местното управление се противопостави и тя не му беше връчена.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...