Шведският ПЕН клуб реши да отличи с наградата на името на Курт Тухолски затворената от турските власти Азлъ Ердоган (50), съобщи derstandard.at. 

Писателката е в ареста от август заради активната си дейност за защита на правата на жените. Конкретният повод е нейна статия в прокюрдския вестник „Özgür Gündem“, където е и член на редколегията. След инсценирания опит за преврат турският президент Реджеп Ердоган нареди масова разправа с опозицията и политическите си опоненти, като под ударите му попаднаха хиляди автори и журналисти. 

През 2013 и 2014 . Азлъ Ердоган живя в Грац, Австрия, като писател в изгнание. 

Курт Тухолски (1890-1935) е германски журналист, сатирик и писател. Роден е в берлинския кв. „Моабит“, през 1924 г. се мести в Париж, а през 1930 г. – в Швеция, където умира на 45 г., след като взима голямо количество сънотворни хапчета заради тежко заболяване. 

 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...