Печелилият наградата "Ман Букър" Джулиан Барнс разкритикува остро отварянето й към американските автори, съобщи theguardian.com. Писателят спечели приза през 2011 г. с романа си "Усещане за край". Преди това е бил номиниран три пъти с "Папагалът на Флобер" (1984), "Англия, Англия" (1998) и "Артър и Джордж" (2005). 

От 2014 г. конкурсът е достъпен за англоезична литература изобщо, а не само за автори от Великобритания. 

"Откъде накъде "Букър" ще се дава на американци? Та те си имат достатъчно награди. Коя американска награда е отворена за англичани? Само националната им литературна награда, но не съм чувал от години там да се е класирал англичанин", аргументира се 70-годишният Барнс. Според него наградата трябваше да си остане само за британци, ирландци, т.е. за  Обединеното кралство. "Неизвестните канадски автори нямат никакъв шанс, когато на сцената са американците", смята той. 

"Ман Букър" е учредена през 1969 г. и е най-престижната британска награда. Тази година я спечели американецът Пол Бийти. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Инквизиторите горят книги напразно. Всяка книга, която има какво да каже, гори със смях, защото книгите, които си заслужават, излизат отвъд своите страници.”

Бохумил Храбал, чешки писател, роден на 28 март преди 111 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...