Печелилият наградата "Ман Букър" Джулиан Барнс разкритикува остро отварянето й към американските автори, съобщи theguardian.com. Писателят спечели приза през 2011 г. с романа си "Усещане за край". Преди това е бил номиниран три пъти с "Папагалът на Флобер" (1984), "Англия, Англия" (1998) и "Артър и Джордж" (2005). 

От 2014 г. конкурсът е достъпен за англоезична литература изобщо, а не само за автори от Великобритания. 

"Откъде накъде "Букър" ще се дава на американци? Та те си имат достатъчно награди. Коя американска награда е отворена за англичани? Само националната им литературна награда, но не съм чувал от години там да се е класирал англичанин", аргументира се 70-годишният Барнс. Според него наградата трябваше да си остане само за британци, ирландци, т.е. за  Обединеното кралство. "Неизвестните канадски автори нямат никакъв шанс, когато на сцената са американците", смята той. 

"Ман Букър" е учредена през 1969 г. и е най-престижната британска награда. Тази година я спечели американецът Пол Бийти. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 100 години

Анкета

Ще подарите ли книга за Коледа?

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Наполеон“ - филм за възхода и падението на един амбициозен лидер

 

Ридли Скот здравата се е потрудил върху своя епос и заслужава похвала, която ще му е необходима в неговото по-нататъшно творческо развитие

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.