Изследване на 6 важни награди през последните 15 години показва, че романите, в които главни герои са жени, трудно се добират до отличия, съобщи „Гардиън”.  Повечето наградени книги са фокусирани върху главни герои мъже. И са писани от силния пол.

Наблюдението е направено върху отличените произведения с „Пулицър”, „Букър”, Националната литературна награда на САЩ, Наградата на критиката, „Хюго” и медалът „Нюбъри”. Анализът обхваща както пола на наградените автори, така и на главните им герои.

Резултатът бил, че сред 15-те награди „Пулицър” се оказало, че няма нито една книга, написана от жена и от женска гледна точка.

При „Букър” между 2000 и 2014 г. 9 от наградите са спечелени от мъже, в които наративът се води също от мъж. 3 писателки са наградени за книги, написани за мъже или момчета. Само 3 от наградените авторки да писали от женска гледна точка.

Националната литературна награда на САЩ за същия период е спечелена от 8 романа на мъже за мъже и само 2 книги на жени за жени.

“Литературното статукво не харесва женски книги за жени. Защо?”, пита изследователката Никол Грифит. Според нея отговорът има значение, защото ситуацията показва, че женските гласове в литературата не се чуват. „Жените са половината от населението на земята и ако гласовете им не се чуват, значи човечеството е наполовина на това, което трябва да бъде”, казва тя.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?