Изследване на 6 важни награди през последните 15 години показва, че романите, в които главни герои са жени, трудно се добират до отличия, съобщи „Гардиън”.  Повечето наградени книги са фокусирани върху главни герои мъже. И са писани от силния пол.

Наблюдението е направено върху отличените произведения с „Пулицър”, „Букър”, Националната литературна награда на САЩ, Наградата на критиката, „Хюго” и медалът „Нюбъри”. Анализът обхваща както пола на наградените автори, така и на главните им герои.

Резултатът бил, че сред 15-те награди „Пулицър” се оказало, че няма нито една книга, написана от жена и от женска гледна точка.

При „Букър” между 2000 и 2014 г. 9 от наградите са спечелени от мъже, в които наративът се води също от мъж. 3 писателки са наградени за книги, написани за мъже или момчета. Само 3 от наградените авторки да писали от женска гледна точка.

Националната литературна награда на САЩ за същия период е спечелена от 8 романа на мъже за мъже и само 2 книги на жени за жени.

“Литературното статукво не харесва женски книги за жени. Защо?”, пита изследователката Никол Грифит. Според нея отговорът има значение, защото ситуацията показва, че женските гласове в литературата не се чуват. „Жените са половината от населението на земята и ако гласовете им не се чуват, значи човечеството е наполовина на това, което трябва да бъде”, казва тя.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...