Боб Дилън може да изгуби Нобеловата си премия, ако не изнесе традиционната си реч до 10 юни, съобщиха шведските медии, като цитираха секретаря на Шведската академия Сара Даниус. Става дума за 8 млн. шведски крони (870 хил. долара). Той не е получил и златния си Нобелов медал. 

Проблемът идва оттам, че награденият не желае да си общува с Нобеловия комитет и не дава никаква информация за плановете си. Още когато беше обявен като победител, американският музикант се скри. После благодари със закъснение, но до последно не съобщи дали ще се яви на церемонията. В крайна сметка не отиде, а прати колежката си Пати Смит. 

По регламент в 6-месечен срок от церемонията, която беше на 10 декември, наградените трябва да изнесат публична лекция. Това означава, че срокът на Дилън е 10 юни. Известно е, че на 1 и 2 април той ще е в Стокхолм, за да изнася концерти, но досега не е уведомил академията дали ще се възползва от пътуването, за да държи реч. 

„В последните месеци не сме имали телефонни разговори с Боб Дилън. Той все пак не знае, че Нобеловата лекция трябва да бъде прочетена не по-рано от 10 юни, за да бъде изплатена паричната премия. Това се посочва в устава на Нобеловия комитет“, съобщи Даниус.

Дори да не вземе парите, Дилън ще остане носител на приза за литература.

 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин