Германският писател ориенталист Навид Кермани (47) ще получи Наградата за мир на германския борсов съюз на книжарите, съобщи derstandard.at. Тя ще му бъде връчена на 18 октомври на Франкфуртския панаир на книгата. Отличието се дава от 1950 г. и е на стойност 25 хил. евро.

Кермани е един от най-важните гласове на обществото ни. Хора като него правят възможно мирното съвместно съществуване на хора от различен произход и религия, мотивира се журито.

Авторът е роден в Зигбург в иранско семейство, живее от години в Кьолн. Той е хабилитиран изследовател на исляма, автор е на документални книги за Корана и ислямската мистика. Кермани пише и романи. Последният му е „Голяма любов” от 2014 г.

Наградата за мир е особено престижна, нейни носители са известни личности като Херман Хесе (1955), Астрид Линдгрен (1978), Марио Варгас Льоса (1996), Юрген Хабермас (2001), Орхан Памук (2005).

Франция ще е почетният гост на панаира през октомври 2017 г., за втори път след 1989 г. В сряда беше подписано споразумението за това. Тази година гост е Индонезия, а догодина – Холандия. През 2018 г. ще гостува Грузия.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...