Джока Алхарти  от Оман спечели международния „Букър“. Тя е отличена за романа си „Небесни тела“, съобщиха големите световни агенци. Книгата й разкрива постколониалната трансформация на родината й Оман. Според членовете на журито „Небесни тела“ е изпълнена с „богато въображаеми, ангажиращи и поетични прозрения за едно общество в преход“.

"Аз съм развълнувана, че е отворен прозорец към богатата арабска култура.Оман ме вдъхновява, но мисля, че международните читатели могат да се свържат с човешките ценности в книгата - свобода и любов", заяви 40-годишната Алхарти пред репортери след церемонията в Лондон. 

Алхарти е авторка на две предишни издания с късометражна проза, детска книга и три романа на арабски език.

Учила е класическа арабска поезия в Единбургския университет и в момента преподава в университета Султан Кабус в Маскат. Престижната награда е от 57 000 евро и се разделя поравно между автора и преводача. 

Преводачът на Алхарти е американката Мерилин Бут, преподавател по арабска литература в Оксфордския университет. 

Действието се развива в село Ал-Авафи в Оман, където се срещат три сестри: Мая, която се жени, след като сърцето й е разбито; Асма, която се омъжва от чувство за дълг; и Каула, която чака своя любим, който емигрира в Канада. Трите сестри са пример за еволюцията на Оман от традиционно общество, в което е било разпространено робството.

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...