Полякината Олга Токарчук (57) и австриецът Петер Хандке (76) са носителите на Нобеловата награда за литература за 2018 и 2019 г., съобщи преди минути Нобеловият комитет на сайта си. Наградените ще получат 18-каратови златни медали и чекове за около 900 хил. долара.

При обявяването на победителите Нобеловият комитет представи и новото си жури, като всички излязоха и се представиха пред публиката.

Двата приза се дават извънредно, тъй като миналата година Шведската академия не връчи литературната си награда заради скандал. До кризата  доведоха обвиненията в сексуален тормоз, повдигнати от 18 жени срещу родения във Франция Жан-Клод Арно - водеща културна фигура в Швеция и съпруг на една от членките на организацията, поетесата Катарина Фростенсон. Двамата бяха замесени и във финансов скандал. Впоследствие осем членове на Шведската академия подадоха оставки.

В крайна сметка беше дадена алтернативна на Нобеловата награда от неправителствена организация. Спечели я канадката Мариз Конде. 

През 2016 г. Нобелът за литература отиде при американския рокаджия Боб Дилън, а през 2015 г. – писателката от Беларус Светлана Алексиевич, известна с “Чернобилска молитва”.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.