Тази година журито на престижната литературна награда"Букър" "изрично пренебрегна" правилника си и избра за първи път в историята две победителки - Маргарет Атууд и Бернардин Еваристо.

Председателят на журито Питър Флорънс се появи след повече от пет часа обсъждания с журито, за да обяви, че петимата членове не са успели да изберат един победител от техния финален списък от шестима автори.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вместо това, макар да им е било казано няколко пъти от литературния директор на наградата Габи Ууд, че не е позволено да разделят наградата на стойност 50 хил. паунда, те все пак са избрали две книги: "Заветите" (The Testaments) на Атууд и "Момиче, жена, друго" на Еваристо, която е разказ чрез гласовете на 12 различни герои - предимно чернокожи жени.

Победата на Еваристо я превръща в първата чернокожа писателка, която печели "Букър" от основаването му през 1969 г. Тя е първият отличен чернокож британски автор, отбелязва "Гардиън".

На 79 години Атууд пък се превръща в най-възрастния носител на наградата. За канадската писателка това е втори "Букър", след като го печели и през 2006 г. с книгата си "Слепият убиец". С това тя става и четвъртият писател, печелил наградата два пъти.

В началото на тази година дългогодишният спонсор на наградата Man Group се оттегли. В следващите 5 години отличието ще бъде финансирано от благотворителната организация на милиардера сър Майкъл Мориц и съпругата му Хариет Хеймън. Така и името на наградата, което през последните 18 г. беше "Мен Букър", се промени на "Букър".

 

„Мнозина са наричани актьори, но малцина са актьори.”

Фей Дънауей, американска актриса, родена на 14 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…