В централното фоайе на Регионална библиотека „Дора Габе” в Добрич е подредена изложбата „Нобелови лауреати за литература 1901-2018 г.", предоставена от шуменската библиотека "Стилиян Чилингиров".  Тя ще бъде достъпна до 14 февруари.

Паната дават възможност да се научи повече за  Нобеловите лауреати за литература от 1901 до 2018 г. Представени са 114 носители на награда.  Изложбата предоставя и кратка информация за самата награда – създаването й, условията и реда по присъждането й, за медала и дипломата, които получават всички нобелисти, както и за дванадесетте български автори с номинация за наградата (Пенчо Славейков, Иван Вазов, Иван Грозев, Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Емилиян Станев, Любомир Левчев, Блага Димитрова, Йордан Радичков, Антон Дончев, Валери Петров, Иван Бързаков).

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА е една от петте Нобелови награди, учредени през 1895 г. съгласно завещанието на шведския химик, инженер и предприемач Алфред Нобел. Тя се връчва ежегодно на писател, от която и да е страна, създал „най-значително литературно произведение, отразяващо човешките идеали”. Наградата се присъжда с решението на Шведската академия, която обявява името на избрания лауреат в началото на октомври.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.