В централното фоайе на Регионална библиотека „Дора Габе” в Добрич е подредена изложбата „Нобелови лауреати за литература 1901-2018 г.", предоставена от шуменската библиотека "Стилиян Чилингиров".  Тя ще бъде достъпна до 14 февруари.

Паната дават възможност да се научи повече за  Нобеловите лауреати за литература от 1901 до 2018 г. Представени са 114 носители на награда.  Изложбата предоставя и кратка информация за самата награда – създаването й, условията и реда по присъждането й, за медала и дипломата, които получават всички нобелисти, както и за дванадесетте български автори с номинация за наградата (Пенчо Славейков, Иван Вазов, Иван Грозев, Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Емилиян Станев, Любомир Левчев, Блага Димитрова, Йордан Радичков, Антон Дончев, Валери Петров, Иван Бързаков).

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА е една от петте Нобелови награди, учредени през 1895 г. съгласно завещанието на шведския химик, инженер и предприемач Алфред Нобел. Тя се връчва ежегодно на писател, от която и да е страна, създал „най-значително литературно произведение, отразяващо човешките идеали”. Наградата се присъжда с решението на Шведската академия, която обявява името на избрания лауреат в началото на октомври.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.