Лигата на българските писатели в САЩ обяви победителите в международния литературен конкурс на името на основателя на организацията Георги Витанов Богат.

За участие в конкурса са постъпили 36 книги на български автори от няколко страни в жанровете разкази, есета, критика и пътеписи.

Журито в състав: Ангел Колев, председател, и членове Йото Пацов, Румен Леонидов, Добри Карабонев и д-р Божидар Бакалов, определи следните награди:

Първа награда от $800 се дава на Николай Милчев за книгата му "Ябълковият човек", изд. "Симолини 94".

Втора награда от $500 - на Димитър Гачев за книгата му "Уудсток в градината", изд. "Жанет 45".

Трета награда от $350 - на Лалка Павлова за книгата "Асеновци и българската държавност в тетралогията на Фани Попова-Мутафова", изд. "Български писател".

Трета награда от $350 - на Елена Пеева Никифоридис за книгата "Откачени съботи", изд. "Факел".

НИКОЛАЙ МИЛЧЕВ е поет, писател, журналист, учител. Автор е на близо 20 книги - последните две са "Ябълковият човек" и "Ти и котките следобед". Негови стихове са превеждани на руски, английски, немски и унгарски. Носител е много национални литературни награди.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин