Онлайн конференция, посветена на съвременната българската литература, ще се проведе на 22 и 23 април между 12:00 и 18:00 ч., съобщи организаторът й - Национален център за книгата към НДК. Тя е под надслов "Де е България? Литература между глобално и локално".


Къде между глобалното и локалното е българската литература? Универсална ли е тя в своята чудатост или специфична в своята универсалност? Това са част от въпросите върху, които ще се води разговора.

В конференцията ще се включат преводачи, издатели и поддръжници на българската литература.

Потвърдено е участието на Анджела Родел, Хеле Далгор, Джузепе дел Агата, Мари Врина-Николов, Ивана Стоичков, Давид Бернщайн, Ханна Карпинска, Ирина Некит (преводачи); Бярне Михаел Йенсън и Жане Мю Далгор, изд. "Jensen & Dalgaard", Диана Арменто, изд. "Voland", Сеид Сердаревич, изд. "Fraktura", Уил Еванс, изд. "Deep Vellum"(издатели); Ане Бергман -Тахон от Федерация на европейските издатели, Антие Контиус от Програма за "Традуки", Оксана Саржевская-Кравченко от Програма "i-Portunus", Екатерина Леондиева от Национален фонд "Култура", Вероника Петрова от Фондация "Следваща страница" и Милена Делева от Фондация "Елизабет Костова" (поддръжници).

Модератор на събитието ще бъде Светлозар Желев.

Конференцията ще се проведе в Zoom на български и английски, с осигурен превод. Събитието бъде излъчено на български език в реално време на страницата на Национален център за книгата - НДК във Facebook (тук). Пълната програма на конференцията можете да видите тук.

Международната конференция "Де е България? Литература между глобално и локално" е второто тематично събитие, организирано от Национален център за книгата - НДК, след встъпителното издание на "Книгата и държавата", проведено през 2015-а година.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...