"Свободна Европа"

Отравянето на българския бизнесмен Емилиян Гебрев през 2015 г. е описано като поръчка на Кремъл в книга на руски автор. Информацията е на Радио Свобода.

Книгата се казва "Как Путин убива в чужбина". Неин автор е Юрий Шулипа, който е работил в канцеларията на руския президент. Книгата е била представена в Киев, Украйна на 7 октомври - рожденият ден на руския държавен глава. Тя излиза на руски, но не се разпространява в Русия.

Книгата не представлява разследване и 80% от нея е писана по "открити източници", казва Шулипа за Радио Свобода. Тя само събира на едно място убийствата и опитите за убийство, които, според автора, са били извършени извън границите на Русия и "представляват съставна и неотменима част на вътрешната и външната политика [на страната]".

Сред примерите, които авторът цитира, са убийствата на Александър Литвиненко в Лондон, на Зелимхан Хангошвили в Берлин, на Зелимхан Яндарбиев в Катар, както и опитите за убийство на Сергей Скрипал в Солсбъри и на Емилиян Гебрев в София.

Българският гражданин Емилиян Гебрев, който е оръжеен търговец, е отровен с неизвестно вещество в София през 2015 г. Освен него пострадват синът му Христо и производственият директор на оръжейното предприятие ЕМКО Валентин Тахчиев. Тримата са приети в болница и оцеляват.

Първоначално образуваното българско разследване по случая е спирано на два пъти, а самият Гебрев твърди, че то не е извършило истинска работа. По думите му властите се опасяват от геополитически последици.

През 2018 г. финландска лаборатория установява, че отравянето в София е извършено с вещество от същата група, от която е и препаратът, отровил двойния агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри, Великобритания. Веществото е известно под името Новичок.

През 2019 разследване на Bellingcat показа, че руски агент, подозиран за отравянето на семейство Скрипал, е бил в България в дните около отравянето на Гебрев.

През 2020 прокуратурата в София повдигна обвинения за отравянето на Гебрев на трима руски граждани, двама от които са участвали и в отравянето на Скрипал в Англия. Беше образувано и ново дело, в което отравянето на българския гражданин е обвързано с взривове в български оръжейни заводи в различни години. Прокуратурата съобщи, че работи по хипотезата за руска следа.

Авторът на книгата, излязла през октомври, твърди, че не е възможно да се обемат всички случаи на убийства или опити за убийство, извършени по инициатива на Кремъл извън Руската федерация. Тези, които той цитира, са взети от разследвания на Белингкат, на центъра "Досие" и на разследвания в руските медии, в това число и на Радио Свобода.

Юрий Шулипа е от Москва, завършил е академията за граничари на Федералната служба за сигурност на Русия и е бил служител на президентската канцелария. След това създава международната асоциация Институт за национална политика. Той е противник на анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и с този аргумент се отказва от руското си гражданство, след като заминава за Украйна.

Авторът е убеден, че събирането на всички случаи на убийство и на опити за убийство в една книга би помогнало на евентуален бъдещ международен процес, който да разследва престъпленията със съдебни средства.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин