"Свободна Европа"

Отравянето на българския бизнесмен Емилиян Гебрев през 2015 г. е описано като поръчка на Кремъл в книга на руски автор. Информацията е на Радио Свобода.

Книгата се казва "Как Путин убива в чужбина". Неин автор е Юрий Шулипа, който е работил в канцеларията на руския президент. Книгата е била представена в Киев, Украйна на 7 октомври - рожденият ден на руския държавен глава. Тя излиза на руски, но не се разпространява в Русия.

Книгата не представлява разследване и 80% от нея е писана по "открити източници", казва Шулипа за Радио Свобода. Тя само събира на едно място убийствата и опитите за убийство, които, според автора, са били извършени извън границите на Русия и "представляват съставна и неотменима част на вътрешната и външната политика [на страната]".

Сред примерите, които авторът цитира, са убийствата на Александър Литвиненко в Лондон, на Зелимхан Хангошвили в Берлин, на Зелимхан Яндарбиев в Катар, както и опитите за убийство на Сергей Скрипал в Солсбъри и на Емилиян Гебрев в София.

Българският гражданин Емилиян Гебрев, който е оръжеен търговец, е отровен с неизвестно вещество в София през 2015 г. Освен него пострадват синът му Христо и производственият директор на оръжейното предприятие ЕМКО Валентин Тахчиев. Тримата са приети в болница и оцеляват.

Първоначално образуваното българско разследване по случая е спирано на два пъти, а самият Гебрев твърди, че то не е извършило истинска работа. По думите му властите се опасяват от геополитически последици.

През 2018 г. финландска лаборатория установява, че отравянето в София е извършено с вещество от същата група, от която е и препаратът, отровил двойния агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри, Великобритания. Веществото е известно под името Новичок.

През 2019 разследване на Bellingcat показа, че руски агент, подозиран за отравянето на семейство Скрипал, е бил в България в дните около отравянето на Гебрев.

През 2020 прокуратурата в София повдигна обвинения за отравянето на Гебрев на трима руски граждани, двама от които са участвали и в отравянето на Скрипал в Англия. Беше образувано и ново дело, в което отравянето на българския гражданин е обвързано с взривове в български оръжейни заводи в различни години. Прокуратурата съобщи, че работи по хипотезата за руска следа.

Авторът на книгата, излязла през октомври, твърди, че не е възможно да се обемат всички случаи на убийства или опити за убийство, извършени по инициатива на Кремъл извън Руската федерация. Тези, които той цитира, са взети от разследвания на Белингкат, на центъра "Досие" и на разследвания в руските медии, в това число и на Радио Свобода.

Юрий Шулипа е от Москва, завършил е академията за граничари на Федералната служба за сигурност на Русия и е бил служител на президентската канцелария. След това създава международната асоциация Институт за национална политика. Той е противник на анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и с този аргумент се отказва от руското си гражданство, след като заминава за Украйна.

Авторът е убеден, че събирането на всички случаи на убийство и на опити за убийство в една книга би помогнало на евентуален бъдещ международен процес, който да разследва престъпленията със съдебни средства.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Имах красиви, интелигентни и грижовни майка и любима жена… Те са моята незаличима мярка за мъдрост и привлекателност, които изграждат мъжа и го правят силен и верен…”

Стефан Данаилов, актьор и преподавател, роден на 9 декември преди 81 години

Анкета

Ще подарите ли книга за Коледа?

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Наполеон“ - филм за възхода и падението на един амбициозен лидер

 

Ридли Скот здравата се е потрудил върху своя епос и заслужава похвала, която ще му е необходима в неговото по-нататъшно творческо развитие

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.