Най-успешният съвременен български аниматор Теодор Ушев е илюстрирал новото издание на класическата творба на Толстой „Война и мир”, съобщи издателство „Кръг”. Той е работил по проекта повече от година, създавайки 60 илюстрации, 50 от които влизат в четирите тома. Ползвал е китайски туш върху оризова хартия.
„Целта беше да създам експресивни изображения, които да кореспондират по необичаен начин с този опус на любовта, войната, мира и човешкия екзистенциализъм“, споделя Ушев.
Луксозното издание в четири тома ще бъде в книжарниците от 8 декември, уточняват от „Кръг”. Използван е класическият превод на Константин Константинов, създаден през 1957 г., а цялостното оформление на проекта е на дизайнера Григор Григоров.
„Война и мир“ често е определян като най-великия роман в историята на литературата, а авторът му – Лев Толстой, е признат от критиката и читателите за най-добрия белетрист на всички времена. Той създава най-известното си произведение в периода 1863 – 1869 година, в разцвета на младостта си, успял да се посвети изцяло на писането в първите години на брака си. Заглавието на творбата става окончателно след първите два варианта – „Три времена“ и „Всичко е хубаво“.
ЛЕВ ТОЛСТОЙ (1828 – 1910) е сочен за един от най-великите писатели, творили някога. Той е номиниран за Нобелова награда за литература всяка година от 1902 до 1906-а и за Нобелова награда за мир през 1901, 1902 и 1909-а. Освен „Война и мир” световна слава му носи и романа „Ана Каренина“.Белетристиката му включва още десетки разкази и няколко повести: „Смъртта на Иван Илич“ (1886), „Семейно щастие“ (1859), „След бала“ (1911) и „Хаджи Мурат“ (1912). В богатото му творчество има и нехудожествени творби, сред които се откроява есето „Изповед“, посветено на най-преломния момент в живота му, когато Толстой се отказва от богатствата си и се обръща към религията.
ТЕОДОР УШЕВ (53) е български художник, аниматор и режисьор. Живее и работи в Канада. В сътрудничество с канадския Национален филмов съвет, са спечелили повече от 80 престижни награди по света. Сред тях най-ярко се откроява номинацията за „Оскар“ за късометражен анимационен филм през 2017 г. за „Сляпата Вайша“.