"Радио София"

Според изследване, проведено сред ученици в Европейския съюз, 47% от българските деца не разбират какво четат. Това каза в предаването „Радиокафе“ Десислава Алексиева – председател на УС на Асоциация "Българска книга".

„Това е почти всяко второ дете. Това ни говори, че има фактори, които са много по-сериозни от социалните и икономически фактори. Важно е да има програма на държавно ниво, която да подкрепя четенето, развитието на литературата и книжовността. В годините на фалшивите новини, които се увеличават все повече и в годините, в които ние наблюдаваме тенденции, че четенето с разбиране е една от областите, която наистина страда, тази тенденция трябва да бъде преобърната“, добави Алексиева.

Тя допълни, че работата с институциите по създаването на такава програма ще бъде следващата стъпка, по която ще работят от Асоциация "Българска книга".

През последните години те развиват и кампанията „Купи 1 книга. Подари я за Коледа“.

„Тя стъпва на кампанията, която преди 15 години Георги Господинов започна „Подари книга за Коледа“. Защо да подарим книга за Коледа? Не е ли това един скучен подарък? Ами, не! Това е единственият подарък, който можем да отворим много пъти през годината, който могат да отворят и други хора, без да се амортизира. Книгата е и ваучер за пътешествие, без да мръднем от стола си. Тя е и пътешествие във времето, защото една книга може да ни отведе в миналото, може да ни отведе в бъдещето. Това е подарък, който наред с другите, за мен, е задължителна част от това, което откриваме под елхата. Книгата ни помага да бъдем емпатични, да станем по-добри хора, да изживеем 1000 живота, без да е нужно да живеем 1000 години“, добави Десислава Алексиева.

Тя припомни, че от 6 до 11 декември 2022 г. в Националния дворец на културата се проведе Коледен панаир на книгата, в който участваха над 150 издателства. И въпреки, че събитието е приключило, хората могат да намерят желания подарък и в книжарниците, каза председателят на УС на Асоциация "Българска книга".

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.