Салман Рушди, заради когото Иран бойкотира тазгодишния панаир на книгата във Франкфурт на Майн, тегли силна политическа реч при откриването на най-голямото литературно събитие в Европа, съобщи faz.net. 

Акцентът в словото му беше свободата на словото, подтискана по религиозни причини. Писателят от 1989 г. живее инкогнито заради смъртоносна заплаха по повод романа му „Сатанински строфи”. Заради начина, по който представя пророка Мохамед, иранският аятолах Хомейни поиска смъртта на автора.

Рушди не се поколеба да нарече проблемите с истинските им имена. Той обърна внимание, че фанатизмът не е чужд и на западния свят. Авторът даде примери как заради книги се преследват хора и в САЩ, а училища и университети цензурират класически произведения като „Мисис Далауей” на Вирджиния Улф, „Метаморфози” на Овидий и др. 

Пледоарията на Рушди даде силно начало на панаира, който се провежда до неделя и на който участват рекорден брой издатели, автори, книжари и литературни агенти. Тази година във фокуса на събитието е Индонезия. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.