Австрийската национална библиотека във Виена вече има литературен музей в пределите си, съобщи derstandard.at. Той беше открит на 18 април, събота, като входът през първия уикенд е безплатен. Така след много години приключва проектът по идея на покойния германист Венделин Шмид-Денглер на стойност 5,4 млн. евро от бюджетите на министерствата на образованието и икономиката. Директор е Йоана Рахлингер.

Музеят разполага с 500 кв. м площ, за да покаже развитието на австрийската литература през последните 250 години. Експонатите – писма, ръкописи, записи, снимки, плакати и т.н., представят над 200 автори на първите два етажа на музея, като сред гвоздеите е Франц Кафка. На третия етаж от следващата година ще има гостуващи изложби.

Новият литературен музей няма да е просто статично пространство. Той предлага богата програма за 2015 г. Сред акцентите са събития като „Музеят отива на кино” заедно с филмовия архив на Австрия. Предвидени са много срещи и разговори със съвременни автори, литературни четения и гостувания.

Експозицията се намира на Johannesgasse 6 в Първи виенски район. Сградата е построена през 1844 г. в стил „Бидермайер” и дълги години е съхранявала имперския архив.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.