"Свободна Европа"

Това е първата библиотека от Южна Европа, номинирана за тази световна награда. Това е и най-малката библиотека, която я е печелила. Става въпрос за библиотеката "Габриел Гарсия Маркес" в Барселона, която през август спечели 88-ото издание на Световния библиотечен и информационен конгрес, организиран от Международната федерация на библиотечните асоциации и институции (IFLA) в Ротердам, Нидерландия.

Отворена на 28 май 2022 г., "Габриел Гарсия Маркес" е централната библиотека на квартал "Сант Марти" в Барселона.

Намира се в шестетажна сграда с открита дървена конструкция. Мястото е известно с жизнеността и активността на гражданското общество, организирано в социални, културни и образователни сдружения.

Общата площ на библиотеката е 4000 m², което е значително по-малко от пространствата, които обитават предишните победители в конкурса. Например обществената библиотека в Мисула (САЩ) с 10 000 m², Deichman Bjørvika (Норвегия) с 13 500 m² или централната библиотека Oodi Helsinki (Финландия) с 18 000 m².

Архитектите Елена Орте и Гийермо Севияно от студио SUMA Arquitectura са главните лица зад дизайна на сградата, която е отличена с наградата за архитектура Ciutat de Barcelona за 2022 г.

Библиотеката, специализирана в латиноамериканската литература, носи името на нобеловият лауреат за литература Габриел Гарсия Маркес. Така Барселона изразява почитта си към колумбийския писател и журналист, живял в града от 1967 до 1975 г.

Колекцията на библиотеката се състои от повече от 40 000 книги. Сред обичайните тематични раздели са: деца и младежи, художествена и нехудожествена литература, комикси, архиви на вестници, есета, кино и музика, и други.

Има и пространство, посветено на един от видните членове на общността на кв. Сант Марти - легендарният художник на комикси Франсиско Ибанес, който почина през юли тази година.

Според данните на официалния сайт на библиотеката към юли 2023 г. тя е имала повече от 300 000 посещения или средно по повече от хиляда души на ден. През първата година от създаването й за библиотеката са издадени повече от 6000 нови карти и в нея са се провели над сто активности и семинари.

От август месец 2023 г., когато "Габриел Гарсия Маркес" беше обявена за най-добрата обществена библиотека в света, посещенията са се увеличили и тя се е превърнала в една от забележителностите на Барселона.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.