Покойният руски опозиционер Алексей Навални е успял да остави мемоари. Книгата се очаква да излезе в САЩ на 22 октомври със заглавието "Патриот", съобщи "Ню Йорк таймс". Според изданието в тях той описва живота си, възхода като противник на Кремъл и покушението срещу него през август 2020 г.

Книгата ще излезе в тираж 500 хил. броя в САЩ от издателство "Knopf Doubleday" и едновременно на няколко езика в различни държави.

Според издателя Алфред. А. Кнопф това е „последно писмо до света“. Вдовицата на Навални, Юлия Навалная, казва в изявление, публикувано от публициста:

„Тази книга е посветена не само на живота на Алексей, но и на непоклатимата му борба срещу диктатурата - битка, в която той даде всичко, включително живота си. На страниците й читателите ще опознаят мъжа, когото силно обичах - дълбоко почтен човек и с непоклатим кураж. Споделяйки историята му не само ще бъде отдадена чест на паметта му, но ще вдъхнови и други да се изправят в името на това, което е правилно, и никога да не губят поглед от ценностите, които имат истинско значение.“

Навални почина през февруари на 47-годишна възраст. Той беше пратен в руски затвор след завръщането си от Германия през януари 2021 и почина в отдалечена наказателна колония в Арктика. Според Кнопф Навални е започнал работа по книгата в Германия и е продължил да я пише в Русия, извън и във затвора, отбелязва БТА.

„В големи подробности, включително невиждана преди кореспонденция от затвора, Навални разказва за политическата кариера, множеството опити за убийство и живота на хората най-близки до него, и непреклонната кампания, която той и екипа му водеха срещу засилващия се диктаторски режим“, пише в изявлението на издателя.

 

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...