Книжарницата и галерия „НБУ в Центъра“ към Новия български университет (НБУ) ще организира честване на американския поет, романист и публицист Чарлс Буковски, обяви на сайта си институцията. Поводът е 104-годишнината от рождението на легендата на бийт поколение. 

Животът и творчеството на провокативния писател ще бъдат проследени от литературния критик Димитра Канева във видеопрезентация, която ще се излъчи на страниците на „НБУ в Центъра“ във Фейсбук и Инстаграм на 16 август.

ЧАРЛС БУКОВСКИ е роден на 16 август 1920 г. в германския град Андернах, в семейството на Катерина Фет и Хенри Буковски – американец от полско-немски произход. През 1922 г. семейството се мести в САЩ – първо в Балтимор, Мериленд, а по-късно в Лос Анджелис – градът, който Буковски до края на живота си ще счита за свой дом, откривайки в него вдъхновение и източник на неизчерпаемо количество сюжети. До началото на Втората световна война Буковски изучава изкуство, журналистика и литература. Тогава започва и да пише, но без успех. Няколко години работи в пощите.

Едва през 1969 г. Джон Мартин, основателят на издателство Black Sparrow Press, му предлага финансова подкрепа, за да се отдаде изцяло на писането. Месец по-късно Буковски е готов с първия си роман – „Поща“. След него идват сборникът със стихове „Любовта е куче от Ада”, както и романите „Жени“ и „Всичко на масата“ –  разказ за детството и тийнейджърските му години. През последните две десетилетия от живота му романите и стихосбирките на Буковски се продават с успех в САЩ и Европа.

Буковски е известен като страстен почитател на класическата музика, комара и алкохола. В литературата се възхищава на Антон Чехов, Ърнест Хемингуей, Луи-Фердинан Селин,  Достоевски, Франц Кафка.

Умира на 9 март 1994 г.

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.