Вечер, посветена на творчеството на писателя Алек Попов (1966 - 2024), ще се състои на 5 септември в рамките на празниците на изкуствата "Аполония", съобщи издателство "Сиела".  

"Заповядайте в двора на Градска художествена галерия – Созопол, където заедно с доц. Димитър Камбуров, Светлозар Желев, Деляна Манева и Захари Карабашлиев ще почетем таланта на писателя и необятните светове, които той завеща на родната литература, както и ще отбележим сборника „Нови и избрани разкази“, уточняват организаторите. Началният час на събитието е 18.

„Не бях си представял, че някой може да пише толкова смешно за българското, колкото Алеко, и този някой да се казва Алек, и да го прави с ниво на професионализъм и можене, чиято образцовост традиционно асоциираме с англосаксонския литературен свят на властни издателства и мракобесни редактори.

Това да може да се прави българска литература, която така да познава българското, да му се надсмива и да го подиграва, да го разкрива и да го разкатава, но без да го разобличава или унижава, а смехът ѝ да е помитащ и все пак милостив, и тя да е написана от български писател, който да е в същото време стройно и естествено европеец и космополит - всичко това не можеше да бъде и беше факт. Бях станал свидетел на епифания“, пише доц. Димитър Камбуров в своята статия, посветена на Алек Попов.

 

АЛЕК ПОПОВ е автор на романите "Мисия Туран", "Мисия Лондон", "Черната Кутия", "Сестри Палавееви в бурята на историята", "Сестри Палавееви по пътя към новия свят", на есеистичната книга "Спътник на радикалния мислител", както и на много сборници с разкази, сред които "Ниво за напреднали", "Митология на Прехода", "Телесни плевели".

Романът му "Мисия Лондон" е преведен на 16 езика, а "Черната кутия" – на 10. Разказите и есетата му са издавани на повечето европейски езици и са включени в множество международни антологии, сред които Best European Fiction 2011.

По негови творби са създадени няколко филма, радиопиеси и пиеси. Той е съсценарист на филма "Мисия Лондон". През 2015 г. драматичният театър в Пловдив поставя на сцената театралната адаптация по романа му "Сестри Палавееви в бурята на историята".

Попов е носител на редица литературните отличия, сред които наградата за нова българска проза "Хеликон", националната награда за драматургия "Иван Радоев", наградата "Елиас Канети", "Цветето на Хеликон" за най-продавана книга на 2007 и 2013 г., наградите "Четящия човек" и "Чудомир", наградата на британския П.Е.Н. център за преводна литература, наградата "Про-за Балкани" за принос към балканската литература и други.

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 230 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман...