ДИЛЯНА ТЕОХАРОВА, "Свободна Европа"
Алексей Навални е бил на прага на смъртта два пъти. Първия път - след отравяне, кома и трудно възстановяване в чужда държава, той решава, че е дошъл моментът да опише живота си в книга.
„Всичко се промени в съзнанието му след отравянето, защото осъзна, че животът може да приключи на следващия ден“, казва съпругата му Юлия Навална пред Ню Йорк Таймс.
Така през 2020 г. днес вече покойният руски опозиционер започва да пише своите мемоари. Книгата му "Патриот" беше публикуван в края на октомври на 22 езика - осем месеца след като беше открит мъртъв в руски трудов лагер в Сибир.
Разказът за живота му започва и завършва с темата за смъртта - от момента на отравянето през 2020 г. до последните му дни в затвора. "Умирането наистина не болеше" - това е първото изречение.
Всичко дотук е подробно отразявано в световните медии през последните години. Новото се появява в средата, между двете срещи със смъртта. Там по думите на колумниста на Ню Йорк Таймс Дейвид Кортава са разположени "неговото фундаментално благоприличие, изострено чувство за хумор и (предимно) весел стоицизъм".
Книгата е оформена и публикувана най-вече с помощта на Юлия Навална.
„За мен е много важно да запазя наследството му живо, да предам гласа му на възможно най-много хора“, казва още тя. „Когато загубиш човек, който ти е много близък, искаш всички да го помнят.“
"Истинските патриоти"
Навални написва първата част от книгата си, докато се възстановява в Германия от отравянето. То е извършено на руска територия през 2020 г. с вещество от групата на Новичок, с което са били отравяни други руски опозиционери. Приет е в руска болница, където лекарите преценяват, че трябва да се лекува извън страната.
По-късно разследване на Навални с помощта на журналиста Христо Грозев и разследващия сайт Белингкат разкрива улики, които свързват отравянето директно с руската служба за сигурност ФСБ. Западните разузнавателни служби също свързват отравянето с руските власти, а Кремъл отрича твърденията.
Въпреки риска за живота му, през 2021 г. след завършването на биографичната част на мемоарите си Навални е решен да се върне в Русия, за да се бори за привържениците и държавата си отвътре, осъзнавайки, че завръщането ще доведе до смъртта му.
Това е и причината да назове себе си и книгата си "патриот". Днес това понятие е широко използвано в Русия, включително сред опозицията, за разлика от 90-те години, когато то има негативна конотация и се използва предимно за националистите.
"Скептицизмът към режима вече е достигнал ниво, при което е възможно да започне да се поставя на дневен ред въпросът дали опитите на властите да узурпират понятието „патриотизъм“ са легитимни. На все повече хора става ясно, че истинските патриоти не са тези, които наричат себе си патриоти", пише Абас Галямов, политолог и бивш автор на речи на руския президент Владимир Путин. Галямов е обявен за издирване от Москва.
Навални разказва истории от различни етапи на живота си - от детството в семейство на военни, юридическото образование, първата работа като адвокат и политическа кариера. Той пише със същия хумор, с който е известен от своите разследвания, постове в социалните мрежи и филми.
"Навални се готви за смърт"
Докато първата част на "Патриот" е писана веднага след като авторът се е спасил от смъртта, втората е от периода, в който Навални е сигурен, че тя наближава. Той започва да я пише, след като през февруари 2021 г. е арестуван при пристигането си в Москва. Навални прекарва остатъка от живота си в затвора, където си води записки и ги изкарва от колонията контрабандно.
"Това е съвсем друга литература – и съвсем друг Навални. Следва неговият затворнически дневник", пише за Медуза руският историк и писател Михаил Зигар. "Най-страшното нещо в тази книга не е самата история, нея я знаем наизуст, а начинът, по който стилът на автора се променя, когато той наближава смъртта".
Първоначално Навални излежава присъдата си в наказателна колония във Владимирска област, съседна на Московска. През август 2023 г. той беше осъден на 19 години затвор в условията на „специален режим“ в колония по обвинения в екстремистка дейност. През декември същата година е прехвърлен в наказателна колония с най-високо ниво на сигурност в отдалечен град над Полярния кръг.
През това време Навални неколкократно отправя послания в социалните мрежи до поддръжниците си, в които изглежда позитивен, обнадежден и шеговит.
В записките, които си е водил в затвора, Навални е "по-интроспективен и откровен", пише Ню Йорк Таймс. "Това е покъртителен личен разказ на съпруг и баща, изправен пред реалността, че никога повече няма да бъде със семейството си, че Путин може да успее да го накара да замълчи и че жертвите, които е направил, за да се противопостави на авторитаризма и корупцията, ще имат тежки последици за хората, които най-много обича".
"Ще липсвам от всички снимки", пише Навални. „Всички годишнини ще се празнуват без мен. Никога няма да видя внуците си".
Той описва как почти непрекъснато е бил измъчван, държан в карцер и му е била отказвана лекарска помощ, вследствие на което той започна гладна стачка.
"И тогава, след края на гладната стачка, сричката отново се променя. Вместо дребни бележки започват философски разсъждения. Навални се готви за смърт", пише Зигар.
Постепенно според книгата служителите в колонията все по-рядко му дават хартия и химикал, а накрая дори конфискуват три негови тетрадки - "очевидно някаква конфискувана част от тази книга сега е някъде в сейфовете на ФСБ", пише още Зигар.
"За паметта на Алексей"
През последните месеци Юлия Навална увеличи публичните си появи и продължи да работи с екипа на Навални. Тя вече е казвала пред медии, че заедно са открили доказателства, че той е бил убит, като предстои да бъде публикувана цялата информация. Властите твърдят, че Навални е починал от „естествена смърт“, но не разкриха подробности за случилото се.
През октомври Навална каза пред Би Би Си, че е готова да стане политик и би се кандидатирала за президент, когато Путин вече не е на власт. Тя казва, че се чувства отговорна да продължи работата на съпруга си:
„Искам страната ни да бъде различна. Искам да го направя за всички, които са против този режим, за децата ни, които искат да живеят в Русия, и, разбира се, за паметта на Алексей.“
Навална беше включена в списъка на Кремъл с екстремисти и я очаква арест, ако се върне в Русия.
Алексей Навални е автор на десетки видео разследвания за корупцията по високите етажи в Кремъл. Той става политик, след като набира популярност в социалните мрежи. Когато изглежда вече имаше достатъчно подкрепа, за да бъде сериозен конкурент на Путин, Централната избирателна комисия на Русия му забрани да се кандидатира за президент.
Разследванията на неговата Фондация за борба с корупцията достигнаха до милиони зрители. В едно от тях, публикувано след последния му арест, се се твърди, че Путин е построил дворец за един милиард долара на Черно море.