До 27 февруари в Мраморното фоайе на Столичната библиотека може да се разгледа фотодокументалната изложба „Васил Левски в София“, съобщиха от културната институция. Експозицията е по повод 152-годишнината от обедването на Апостола на свободата.

Показани са интересни архивни издания за Васил Левски от личните библиотеки на Кирил Христов, Симеон Радев, Петко Тихолов, Пенка Шишманова, както и ценни книги от колекциите „Оцелели книги“ („Дирекция на полицията“, които са  част от фонда на Столичната библиотека).

Акцент в експозицията представляват книгите с автографи на: Стоян Заимов „Васил Левски – Дяконът“ (1895 г.), написана по повод откриването на паметника в София; „Васил Левски. Сборниче за спомен на 25-год. от смъртта на Левски“ (1898 г) и др. Култовите издания „Образът на Левски в българската поезия“ (1937) на Кирил Христов, „Левски и Общи“ (1942) на Симеон Радев, „Васил Левски – Дяконът“ на Стоян Заимов могат да се разгледат и прочетат и в дигитален формат на сайта на библиотеката.

Посетителите могат да видят книгата на Стефан Илчев с Протоколи на извънредната турска комисия – „Следственото дело на Васил Левски и негови сподвижници“, 1946 г., както и кореспонденцията на Васил Левски чрез изследването на Иван Унджиев и Никола Кондарев „Васил Левски. Най-хубавите страници от писмата му“, 1948 г. Представени са и статии посветени на живота, делото и гибелта на Васил Левски, публикувани в списание „София“, част от Дигитална платформа „Сердика“ на библиотеката. 

Фотоизложбата представя първото посещение на Апостола в града, адресите, на които е отсядал, софийските му сподвижници, паметните места на Апостола в София – паметници, улици, институции, училища, носещи неговото име. Любопитен момент в изложбата е първият вариант на стихотворението „Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев. Публикуван е във в. „България“, г. I , бр. 22 от 12 август 1876 г.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...