На 25 март, вторник, в литературно-художествения музей "Чудомир", в Казанлък, ще бъде представена книгата "Мистер Сенко. Един живот на фокус", съобщи БТА, позовавайки се на издателство "Книгомания". Премиерата е част от програмата на "Чудомирови празници", а тази година се навършиха 120 години от рождението на Евстати Карайончев, световноизвестен като Мистер Сенко .

Автор на биографията на легендарния илюзионист е писателят Михаил Вешим.

"Без да съм изобщо писател от ранга на Стефан Цвайг, всепризнат майстор на биографиите, и аз, подобно на него, се заемам с биографията на Мистер Сенко с известно чувство на срам. Срам чувствам, че не отдадох навремето нужното внимание на този човек, почти магьосник, който бе много популярен в годините на моята младост - направо "култов", както биха казали днес", пише в предговора Вешим.

Книгата е новото попълнение в поредицата "Любимци на публиката" на издателство "Книгомания". В нея са публикувани непоказвани снимки, дипломи, плакати и документи от личния архив на илюзиониста, съхраняван днес от снаха му Стефанка Карайончева. Има кадри с оригиналния реквизит и сценичен костюм на илюзиониста, изложени в Музея на магията в с. Момчиловци, създаден от Ненчо Илчев.

"На корицата е запазен оригинал на един от най-популярните плакати на илюзиониста, отразяващ най-впечатляващия му трик - свалянето на главата. Поместени са факсимилетата на доноси срещу Мистер Сенко, част от досието му като обект "Семка". За първи път публично се оповестява информация, че като такъв е разработван от Държавна сигурност в продължение на 15 години (1948-1963). "Това "Семка" не е избрано случайно, не е и само заради фонетичната близост с артистичния му псевдоним. В това наименование има оценка - намек, че на този човек май не му е чиста "семката" - още отпреди 9 септември 1944 г.", разказва Михаил Вешим.

По думите му от папките с докладни записки, агентурни сведения, доноси, рапорти, протоколи и преводи на отваряни писма от чужбина е подбрано само най-фрапиращото и интересното, което би дало допълнителни щрихи към образа на Мистер Сенко. Сред имената на "информаторите" се срещат негови съседи, дори домашната му прислужница Иванка Г. и колегата илюзионист Чорни. Неизвестен досега факт е, че за Мистер Сенко ДС разработва специално план за вербовка през април 1959 г. В досието няма данни илюзионистът да сътрудничи на "службите", той е единствено обект на разработка.

Михаил Вешим представя биографията в контекста на времето и обрисува развитието на илюзионното изкуство, прави умели препратки към личности като Хари Худини, Робер Уден, Джиб, Ник Дим Кос, коментират от "Книгомания".

МИСТЕР СЕНКО е роден на 12 февруари 1905 г. във Враца. Дават му името Евстати. Той е третото дете в семейството на Райна и Христо Карайончеви. Бащата е ветеринарен фелдшер, назначен е във ветеринарната лечебница в Хайредин, затова семейството се мести от града на село. В годините след война и след смъртта на съпруга си Райна тъче черги, за да издържа трите деца. През 1918 г. малкият Евстати идва сам в София, попада в цирк "Колизеум" и остава да работи като момче за всичко. Покрай френския илюзионист Делоне научава първите си фокуси, а след време го замества на сцената.

Мистер Сенко сам създава най-популярните си илюзии като "Бурето", "Сандъка с 25 саби", "Електрически стол", "Разрязване на жена с трион". През 1961 г. заради "Сваляне на главата" печели в Индианаполис, САЩ, специалната награда на Американската асоциация на илюзионистите. Той е почетен член на асоциациите на илюзионистите на Германия, Франция и САЩ. Носител е на френския орден "Робер Уден". Става почетен президент на Клуба на илюзионистите в България от годината на създаването му.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.