Ане Франк днес можеше да е 77-годишна дама, живееща в Бостън и вероятно писателка. Independent.co.uk припомни, че семейството на момичето, станало символ на Холокоста с дневника си, описващ избиването на евреите, е поискало убежище в САЩ, но то му е било отказано. Британската медия разказва случая във връзка с масовия отказ на страните в Европа и Америка да приемат бежанци от Сирия и други държави във война. 

Ото Франк, съпругата му Едит и двете им дъщери Марго и Ане, които през 1941 г. бягат от Германия в Холандия, кандидатстват за визи, за да избягат от окупираната от нацисти Европа. По това време Щатите са залети от еврейски бежанци от цяла Европа и започват да правят подбор. Така семейство Франк получава отказ за виза, въпреки че очаква точно обратното и дори иска финансова помощ от 5 хил. долара от свой американски приятел, за да покрие разходите си по визите и пътуването. 

Междувременно правилата се сменят - САЩ затягат режима на влизане, а нацистите правят невъзможно излизането. Според циничното правило, въведено от американците, семейства като Франк нямат право да получат визи, ако имат близки роднини в Германия. Логиката на това решение е, че роднините щели да бъдат принудени от нацистите да изискват от емигриралите си близки шпионски данни за Америка. 

Остава надеждата да заминат за Куба и оттам да кандидатстват за американски визи, както правят мнозина евреи. Американците затягат и този режим. Ото Франк успява да получи за себе си виза за Куба на 1 декември 1941 г. Тя струва 2500 долара. 10 дни по-късно Германия и Италия обявяват война на САЩ и визата е отменена. 

През 1942 г. семейството е пратено в концлагер, където майката и двете дъщери умират. Ото Франк оцелява. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?