„Физика на тъгата” от Георги Господинов беше оценена от критиката в Холандия като една от 29-те най-добри книги на 2015 г., излезли на холандски език, съобщи hebban.nl. Селекцията е направена от близо 30 известни критици и редактори. 

Така романът на Господинов се нареди до „Purity” на Джонатан Франзен, „The Children Act” на Йън Макюън, „Подчинение” на Мишел Уелбек, „Две години, осем месеца и двайсет и осем нощи” на Салман Рушди, „Нора” на Колм Тойбин, „H Is For Hawk“ на Хелън Макдоналд, „A Brief History of Seven Killings“ на носителя на „Букър” Марлон Джеймс и др.

„Физика на тъгата” излезе на холандски тази есен, като авторът благодари за превода на писателя Херман Кох и двамата направиха съвместно турне в Холандия и Белгия. 

Chicagoreader.com също заложи на последния роман на българския писател, чийто английски превод се случи също тази година. Книгата на Господинов е сред 32-те заглавия, препоръчани като най-добри през 2015 г. Другото познато име сред 9-те книги в категория "Художествена литература" е Давид Лагеркранц и продължението му на "Милениум" на Стиг Ларшон.

 

 

"Политиката на граф Игнатиева биде победена от българския национализъм. Преговорите за помирение с Патриаршията, тъй енергично ръководени от него, останаха безплодни."

Симеон Радев, писател, дипломат, историк, революционер и публицист, роден преди 146 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...