„Европа под знака на бежанците и интеграцията” е фокусът на тазгодишния панаир на книгата в Лайпциг, който ще се проведе от 17 до 20 март, съобщиха организаторите. 

Директорът на панаира Оливер Циле обясни, че мощното преселение от Африка и Азия към Европа, както и вътрешната миграция на континента ще е основното предизвикателство през следващите десетилетия и това неминуемо рефлектира в литературата. Дебатите по този проблем трябва да се водят в обществото, пред широка публика и Лайпцигският панаир е идеален за това. 

Организаторите обявиха, че 2000 изложители ще вземат участие тази година. Те са по-малко от миналата година, когато бяха 2263. Очакват се около 250 хил. посетители като през 2015 г. Литературният фестивал „Лайпциг чете” ще с проведе за 25-и път и ще превърне града в обществена читалня – на 410 места ще се проведат 3200 събития, свързани с книгите и четенето. 

Тази година няма да има държава на фокус. Сред кулминациите ще е връчването на наградите на панаира. 60 хил. евро е наградният фонд за нови книги в жанровете белетристика, есеистика и превод. 20 хил. евро е чекът към наградата за европейско разбирателсто, която ще отиде при историка Хайнрих Аугуст Винклер (77) за неговата четиритомна „История на Запада”. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не свири нищо модно. Времето е скъпо. Трябва да имаме по сто човешки живота, за да се запознаем с всичко хубаво, което съществува на света.“

Роберт Шуман, германски пианист и композитор, роден на 8 юни преди 213 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"