Наградата за главата на Салман Рушди се вдига с 600 хил. долара, обявиха ирански медии, които поддържат твърдата линия на управляващия режим в страната. Поводът е годишнината от обявената от аятолах Хомейни фатва срещу британския писател през 1989 г., съобщи „Ню Йорк таймс”. 

Тогава религиозният водач призова Рушди да бъде убит заради книгата му „Сатанински строфи”, която обиждала мюсюлманите. От тогава авторът живее в нелегалност и с охрана, като постоянно сменя квартирите. 

Иранското правителство се дистанцира от фатвата, а бившият президент Мохамад Хатами през 1998 г. обяви нейния край, но религиозните власти не признават това с аргумента, че тя може да бъде отменена само от Хомейни, който обаче отдавна е мъртъв. Неговият наследник аятолах Али Хаменей каза през 2005 г., че фатвата си остава валидна. 

Животът на Рушди беше оценен от ислямски фондации първоначално на 2,7 млн. долара. През 2012 г. цената скочи на 3, 3 млн. долара. С новите 600 хиляди долара, които са спечелени на дигитално изложение в Техеран, цената става близо 4 млн. долара.

„Ню Йорк таймс” отбелязва, че не е ясно дали ислямистите наистина биха платили тези пари. Затова пък не пропускат да поддържат омразата срещу световноизвестния писател.

САЛМАН РУШДИ  е британски писател от индийски произход, роден на 19 юни 1947 г. Известен е с книгата си „Среднощни деца“ (1981 г.), за която получава „Букър“. Други негови книги са „Последният дъх на Мавъра“, „Земята под нейните нозе“, „Срам“ и т.н. Стилът му е определян като смесица между историческа проза и магически реализъм. Творчеството му често засяга конфликтите между източния и западния свят. Той е явен противник на религиозния радикализъм.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Невъзможността за мирна революция води до неизбежност от насилствена революция.“

Джон Ф. Кенеди, американски президент, роден на 29 май преди 104 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"