Класиката „Робинзон Крузо" на Даниел Дефо няма да се учи в VІ клас, както предварително беше обявено. Вместо това се връщат песните на Добри Чинтулов, а „История славянобългарска" ще се учи 4 пъти – в VІІ, VІІІ, ІХ и Х клас. Това заяви новият зам.-министър на образованието Диян Стаматов на представяне на новите учебни планове за ІІ, VІ и VІІІ клас.

„Фолклорните песни "Даваш ли даваш, Балканджи Йово" и "Крали Марко" ще се изучават в VІ клас в часовете по история. Двете произведения ще се изучават и с междупредметни връзки, което е новият момент в учебните програми. В VІІІ клас по литература пък ще има откъси за Исус и Богородица, както и сонети на Шекспир вместо досегашните на Петрарка. В нито един момент не е имало замяна на турско робство със съжителство, османско владичество е терминът в програмите по история, робство и съжителство са термините по литература”, каза Стаматов.

 По думите на зам. министъра е дадена  и възможност учителят да включи по литература допълнителни произведения. Понякога обаче това допълнително надграждане води до напрежение и бягства в училище, обясни Стаматов.

Предварително обявените промени в матурата по български език и литература няма да се осъществят.

 

„Висшето образование не е показател за ума, скъпите подаръци не са признак за любов, обещанията и думите не винаги са истински. Вашият опит, внимание и поведение към хората – това е наистина ценно.“

Орландо Блум, английски актьор, роден на 13 януари преди 48 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…