Руското министерство на културата отрече да е унищожавало масово книги, след като писателският съюз излезе с петиция да спре горенето на произведения и прочистването на библиотеки, съобщи „Гардиън”. 

През януари властите съобщиха, че са изгорили 53 книги и са изнесли над 500 тома от две университетски библиотеки в република Коми, тъй като съдържанието им противоречало на руската идеология. 

Става дума за книги, публикувани с грантове на неправителствената организация на Джордж Сорос, който е един от изявените критици на Владимир Путин. „Отворено общество” и институтът към него бяха обявени за вражески и забранени в Русия през ноември 2015 г. 

Говорител на министерството на образованието в Коми заявил, че новината за горенето на книги е преувеличена – те просто били иззети от библиотеките и дадени за вторични суровини. Министърът на културата също потвърдил, че горенето на книги е абсолютно неприемливо. 

За руските писатели обаче няма никаква разлика дали са горени или претопявани и затова те настояват вандалството веднага да престане. Авторите са се обърнали лично към Путин.  

В писмен отговор на въпрос на „Гардиън” говорител на руското министерство на културата отговорил, че петицията на писателите е безпочвена и че цензурата е забранена в руската конституция. Той обаче не отрича, че има понятие „екстремистки книги”, които влизат в специален списък и моментално биват изваждани от библиотеките. Дори тогава те не били унищожавани, а просто били заключвани. На какъв принцип става селектирането им – остава неизвестно. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Паметници трябва да се издигат на хора, за които споменът изчезва със смъртта им – политици, крале, пълководци.“

Николай Римски-Корсаков, руски композитор и педагог, роден на 18 март преди 181 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...