Руското министерство на културата отрече да е унищожавало масово книги, след като писателският съюз излезе с петиция да спре горенето на произведения и прочистването на библиотеки, съобщи „Гардиън”. 

През януари властите съобщиха, че са изгорили 53 книги и са изнесли над 500 тома от две университетски библиотеки в република Коми, тъй като съдържанието им противоречало на руската идеология. 

Става дума за книги, публикувани с грантове на неправителствената организация на Джордж Сорос, който е един от изявените критици на Владимир Путин. „Отворено общество” и институтът към него бяха обявени за вражески и забранени в Русия през ноември 2015 г. 

Говорител на министерството на образованието в Коми заявил, че новината за горенето на книги е преувеличена – те просто били иззети от библиотеките и дадени за вторични суровини. Министърът на културата също потвърдил, че горенето на книги е абсолютно неприемливо. 

За руските писатели обаче няма никаква разлика дали са горени или претопявани и затова те настояват вандалството веднага да престане. Авторите са се обърнали лично към Путин.  

В писмен отговор на въпрос на „Гардиън” говорител на руското министерство на културата отговорил, че петицията на писателите е безпочвена и че цензурата е забранена в руската конституция. Той обаче не отрича, че има понятие „екстремистки книги”, които влизат в специален списък и моментално биват изваждани от библиотеките. Дори тогава те не били унищожавани, а просто били заключвани. На какъв принцип става селектирането им – остава неизвестно. 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...