Мобилното приложение Joosr дава възможност книга да бъде прочетена за 20 минути, съобщи theguardian.com. То се разпространява във Великобритания и първите, които са го пробвали, твърдят, че е добра идея. Авторката Даян Шипли споделя в блога си, че първоначално била ужасена, но след това останала доволна. 

Приложението съдържа над 100 документални книги, включително „Кратка история на времето” на Стивън Хокинг. Предлага се с абонамент от 1,50 лири и предоставя есенцията на научното изследване. 

Според Шипли номерът няма да проработи с художествената литература. Въпреки че от 1950 г. насам „Reader’s Digest” публикува в концентриран вид най-популярните световни романи и миналата година подписа сделка да ги предлага и в електронен и книжен вариант. Този месец и професионалният производител на бестселъри Джеймс Патерсън пусна поредица от романи и трилъри, сбити в 150 страници и още първата седмица се продадоха 30 хил. броя. „Това четене ли е?”, паникьоса се „The Paris Review “.

Според Шипли журналистите често забравят, че за много хора изборът не е дали да четат Джилиан Флин или Гюстав Флобер, а дали изобщо да четат или не. Като се има предвид и че над 5,2 млн. души във Великобритания са функционално неграмотни, четенето в съкратен вариант изглежда нелоша възможност. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Когато започне "стани да седна" - чупи стола и не участвай в тази игра.”

Федерико Гарсия Лорка, испански поет, роден на 5 юни преди 125 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"