Борис Джонсън – външният министър на Великобритания, човекът, довел с яростна кампания до накланяне на общественото мнение за излизане от Европейския съюз, няма да може да допише биографията на Шекспир. Книгата трябваше да излезе тази есен по повод 400-годишнината от смъртта на английския бард, съобщи theguardian.com. 

Издателството Hodder & Stoughton обяви, че проектът се отлага за неопределено време. Джонсън дори щял да върне аванса, чийто размер не се споменава. 

В саркастична статия медията коментира, че е логично Джонсън да провали труда си за най-европейския автор, роден в кралството. Във всички пиеси на Шекспир мястото на действието е в Европа – Италия, Дания, Франция. Ирония на съдбата е, че точно най-големият враг на ЕС е тръгнал да пише тази биография. Още повече, че корените на самия Джонсън не са британски – той е внук на беден турчин емигрант. 

Бившият кмет на Лондон е журналист по професия и автор на множество книги, включително биография на Чърчил, която е преведена на български.

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...