Руският поет Евгений Евтушенко (85), известен и като режисьор, сценарист и актьор, ще пише роман за лидера на кубинската революция Фидел Кастро, съобщи ТАСС. Неговият интерес към Куба бил още от 1960 г.

Тогава работех като поетичен кореспондент и много ми хареса младият лидер на страната. Аз дойдох от страна, в която политиците си четяха речите, предварително написани. Видях човек, който може да произнася вдъхновени речи 3-4 часа, при това не беше въпрос на вдъхновение, а нормална практика“, казва Евтушенко. 

Романът му ще започне от началото на кубинската революция през 1959 г., защото е бил непосредствен свидетел на събитията. Евтушенко живее в САЩ от 1991 г. когато подписва договор с университета в Тълса, Оклахома. 

90-годишният Кастро почина на 25 ноември. Урната с праха му ще погребана на 4 декември.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.