Двутомното издание на „Моята борба“ на нацисткия лидер Адолф Хитлер стана бестселър в Германия, съобщиха световните медии. Първоначално са отпечатани 4 хил. копия.

„Сега ние сме продали 85 хил. екземпляра. В края на януари ще пуснем шестата допечатка… Никой не можа да го предположи“, заяви Андреас Виршинг от Института по съвременна история в Мюнхен, който подготви специалното издание.

Според него интересът е нараснал след професионалната дискусия и оценките на различни учени. Виршинг има нееднозначно мнение затова дали книгата трябва да влезе в училищните програми

„Моята борба“ излезе легално в Германия през януари 2016 г. за първи от 70 години. Това стана възможно заради освобождаването на авторските права след законовия срок от 70 години от смъртта на автора. До 31 декември 2015 г. те бяха собственост на финансовото министерство на Бавария. „Моята борба“ вече има няколко немного легални издания, включително и в САЩ и България, но от Бавария никога не са търсили отговорност на издателите.

Легитимното издание (близо  2000 страници) включва критически коментари на специалисти и историци от Института по съвременна история в Мюнхен. Цената е 59 евро.

Книгата е смятана за нацистки манифест, публикувана е за пръв път в два тома през 1925 и 1926 г. Това е единственият писмен труд на Хитлер, който той създава по време на престоя си в затвора след Бирения пуч. През 30-те години от него са продадени над 12 милиона копия. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.