Сред уникална изложба, посветена на 80-годишнината от рождението на живописеца Тома Трифоновски (1937-2010), бе представен сборникът със спомени за него "Томата". Снощи в галерия "Средец" многобройна публика видя изключителни картини, извадени от колекциите на Боян Радев, Димитър Инджов и семейството на художника, и чу откъси от книгата за него, съставена и частично написана от съпругата му Светлана Трифоновска - дългогодишен журналист. 

Изложбата откриха акад. Светлин Русев - добър приятел на Трифоновски, и министърът на културата Рашко Младенов. Там беше Боян Радев - щедро предоставил невиждани досега платна на живописеца от богатата си колекция. На него е посветена и глава от книгата "Томата". 

В словото си Светлин Русев каза: 

„Днес Светлето ни върна Томата по един колкото красив, толкова и смислен начин. Да бъдеш заедно с Томата беше от онези дарове на съдбата, които ни правят по-добри и вярващи в човешкото в човека.

За Томата не може да се пише, мисли и говори в минало време. Чисто човешкото му артистично присъствие е толкова осезателно и силно, че дори в последния си дом в Алеята на културните дейци имам чувството, че съдбата е събрала по-живи от живите. Неговата приятелска територия беше безгранична – такава, каквато може да бъде на добър, на много добър човек. В приятелството му нямаше йерархия, приятелите му бяха различни като поведение, манталитет, професии. В приятелството на Томата има нещо от времето, когато то се е измервало с доброта, чистота и безкористност. В живописта му има нещо, което е белязано от тази доброта и чистота към приятелите.

Той беше странен скитник, който до края на дните си носеше болката по изконната родина и хаоса на една реалност, в която деликатната му чувствителност трудно се вписваше. В цялото му поведение имаше нещо аристократично и благородно и заедно с това – фриволно красиво. Днес художникът живее в други измерения, в които няма вчера и днес, няма начало и край, а само вечност.

Не знам къде се скита неспокойната душа на Томата сега, къде търси утеха - дали е при старите комити и войводи, дали обикаля около църквата в родния си край, или тук някъде довършва недорисувана картина. Кой знае? Всъщност той е тук, където е бил цял живот – при картините си, при хората, които го обичаха и обичат. Благодаря ти, Томе, благодаря ти, Светле, че отново ни върна Томата!”

Изложбата може да се види до средата на април. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не свири нищо модно. Времето е скъпо. Трябва да имаме по сто човешки живота, за да се запознаем с всичко хубаво, което съществува на света.“

Роберт Шуман, германски пианист и композитор, роден на 8 юни преди 213 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"