Американското списание „Library journal” включи „Физика на тъгата” на Георги Господинов в селекцията си за преводна литература – „10 ключови романа, които ще ви отведат в други светове”. Подборът е направен от Барбара Хофъл. „Library journal” е библиотечно списание, основано през 1876 г.

Книгата на българския писател е препоръчана заедно с творби на израелски, алжирски, шведски, френски, аржентински и испански автори. Романите са представени с кратка анотация, както и със съвети към читателите.

За „Физика на тъгата” пише, че не е за тези, които предпочитат по-леки книги. Препоръчва се на хора, които харесват интригуващия път да усетят „тежестта на историята и трудността на остаряването”.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.