Повестта на „Един ден на Иван Денисович” на Александър Солженицин ще бъде филмирана, съобщи руската преса, позовавайки се на вдовицата на писателя Наталия Солженицина.

Режисьор на лентата ще бъде Глеб Панфилов, премиерата трябва да се състои през 2018 г, когато ще се навършат 100 години от рождението на писателя дисидент. Това ще бъде втората екранизация на една от най-популярните творби на Солженицин. През 1970 г. едноименният филм на Каспер Вреде излезе в Швеция, а в САЩ  - през 1972 г. Самият Солженицин гледа филма през 1974 г.

Руснакът Глеб Панфилов вече има една екранизация по Солженицин – през 2006 г. той прави „В първия кръг“ по романа му, описващ преживяванията в затвора в Шарашка. Солженицин е арестуван на 9 февруари 1945 г. заради това, че критикува Сталин в писмата си до свой бивш съученик. Затворен е за осем години – от 1945 до 1952 г. – без съд, по член 58 от съветския наказателен кодекс. Част от присъдата излежава именно в Шарашка.

По случай 100-годишнината на писателя съчиненията му ще бъдат събрани в нови 20 тома, а квартирата му в Москва ще бъде превърната в музей.

АЛЕКСАНДЪР СОЛЖЕНИЦИН – руски писател, драматург и дисидент, роден на 11 декември 1918 г. Благодарение на него светът научава за системата на съветските лагери за принудителен труд (ГУЛАГ). Прокуден е от родината си през 1974 г. Носител е на Нобелова награда за литература за 1970 г. Много от книгите му са преведени на български – „Един ден на Иван Денисович“, „Раково отделение“, „В първия кръг“, „Архипелаг ГУЛАГ“ и др. Умира през 2008 г.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...