Старопечатни еврейски книги, съхранявани в Централния държавен архив, вече са достъпни онлайн. Част от колекцията може да се разгледа на сайта на институцията. Част от книгите са отпечатани в Цариград, Солун и Измир между ХVІ и ХІХ в.

Целият масив е от 10 157 книги и документи. Има и ръкописи, открити между кориците на томовете, по-нови документи, свързани с историята на българските евреи след Освобождението. Има издания, печатани във Венеция, Ливорно, Амстердам, Виена, както и от други по-малки печатници в Италия, Русия, Чехия, Сърбия, Румъния и България.

Специалистите оценяват книгите освен като образци на ранното еврейско книгопечатане, така и като ценни извори както за историята на евреите в България и на Балканите, значими както са гръцките, латинските и турските извори за историята на Балканския полуостров.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.