Атанас Капралов - автор и на поп-фолк хитове, е новият директор на Националния литературен музей. Той е назначен на мястото на досегашния шеф Пламен Крайски, съобщи segabg.com. 

"Крайски е отстранен заради това, че си паркира колата в двора на къщата музей „Пейо Яворов“, обясни министърът на културата Боил Банов.

Според дискографията на фолк певицата Емилия текстът на песента й "Хайде на купона 2" е написан от Атанас Капралов, съобщи Дарик.

"Предложих на господин Крайски споразумение, с което да се разделим, което той подписа. Основната причина е, че господин Крайски доскоро си паркираше личния автомобил в двора, който е част от паметника къща-музей "Пейо Яворов". Аз не желая да работя с хора, които не разбират какво е паметник на културата, не разбират какво е светиня и си паркират личните автомобили за по-удобно на такива места. Това не е моята визия за култура, изкуство и съвременност. И не желая да работя с такива хора. Затова му предложих да се разделим", каза министърът.

В отговор на това отстраненият директор Пламен Крайски обясни за паркирането в двора на къщата музей: "Първо, къщата е частна. Второ, държа си колата там с разрешение на собствениците. Трето, Министерството на културата няма никакво отношение към този имот".

В същото време Националният литературен музей е получил висока годишна оценка. На въпрос има ли разминаване между това и отстраняването от длъжност на досегашния шеф, Банов отговори така: "Няма разминаване. Този човек прави акт, който е недостоен за човек, работещ в сферата на културата, камо ли за директор на музей".

Министърът на културата отказа да коментира дали новоназначеният директор на музея Атанас Капралов е автор на текстове за поп фолк песни: "Не мога да коментирам това, прочетох го. Аз познавам Наско Капралов като поет и като качествен и сериозен човек. Мисля, че той е с голямо уважение в своята гилдия".

Самият Капралов заяви, че откакто се помни, се занимава с литература. "Автор съм на дузина книги. Участвам в десетки български и световни антологии, редактор съм на много сериозни четива", каза той.

На въпрос дали е писал песни за певицата Емилия, той отговори: "Писал съм песни за "Пирин фолк" и "Тракия фолк". "Но към днешна дата - искам да подчертая, за да няма спекулации, тъй като всяко нещо, което е написано тогава, се записва и невинаги това, което е написано от автора, се изпълнява от изпълнителя, тъй като тази дума не ставала, онова било поправено така, иначе. Много отдавна съм спрял да се занимавам с писане на текстове за песни, защото държа на името си и към днешна дата нямам нито един договор", каза Капралов. 

Поетесата Надежда Захариева, вдовица на лирика Дамян Дамянов, беше в екипа на културния министър Стефан Данаилов като негов заместник от квотата на ДПС през 2005-2009 г. Захариева също е автор на известни поп фолк хитове

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.