Творби, посветени на света на Мечо Пух - един от най-обичаните герои в цял свят, ще бъдат изложени в музея "Виктория и Албърт" в Лондон, съобщи vam.ac.uk.  Изложбата ще бъде открита на 9 декември и отворена до 8 април 2018 г.

"Пух: Изучаване на класиката" е закачлив, но и сериозен проект, който изследва влиянието на образа върху масовата култура. Акцентите в изложбата са оригиналният ръкопис на литературната творба, първият портрет на Пух, играчки на сина на Милн - Кристофър, скиците на горския пейзаж и други реликви. Важно място заемат и илюстрациите към оригиналната книга. А.А. Милн се запознава с илюстратора Ърнест Шепърд в редакцията на списание "Пънч". Първоначално е доста скептично настроен към уменията на младия художник, но резултатите от работата му го впечатляват. В илюстрациите си Шепърд се вдъхновява от Гроулър - плюшения любимец на неговия син Греъм. Така се ражда първият образ на мечето Пух, известен като "класически". 

През 1930 г. Стивън Шлезинджър откупува от А.А. Милн изключителните търговски права върху произведенията за Мечо Пух с цел производството и разпространението на стоки, филми и записи на територията на САЩ и Канада. В продължение на 20 години Шлезинджър продава продукти под марката, създавайки първата играчка "Пух", както и първия радиозапис и анимационен филм. През 1933 г. излиза цветен филм за Пух и неговите приятели. След като Уолт Дисни придобива правата върху тях, образите на Мечо Пух и останалите персонажи от книгата претърпяват допълнителни модификации, приемайки постепенно визията, позната днес.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...