Издателство „Хермес“ организира юбилейна вечер на писателя Владимир Зарев. Тя ще се състои на 6 октомври от 19 ч. Софийска градска художествена галерия.

Събитието е във връзка със 70-годишнината на автора и на него официално ще бъде представена книгата „Владимир Зарев. Литературна анкета“ от проф. Николай Димитров.

Специално участие в юбилейната вечер ще вземат камерният оркестър на Бедрос Папазян и актьорът Ириней Константинов. За творчеството на Владимир Зарев ще говори проф. Михаил Неделчев, а за „Владимир Зарев. Литературна анкета“ – проф. Николай Димитров. 

„Хермес“ ще организира творчески вечери на Владимир Зарев и в Пловдив, Велико Търново, Варна, Видин.

По време на срещите му с читателите ще бъде представена и книгата „Владимир Зарев. Литературна анкета“ от проф. Николай Димитров. 

ЗА КНИГАТА

Литературната анкета с Владимир Зарев е плод на дългогодишни наблюдения и разговори на проф. Николай Димитров с писателя. Тя представя най-пълно и цялостно творческия път на един от най-значимите съвременни български писатели. Анкетата проследява предисторията и написването на основните произведения на писателя – като се започне от първите му литературни текстове, през трилогията „Битието“, „Изходът“ и „Законът“, и се стигне до най-новия му роман „Орлов мост“.

Литературната анкета очертава не само творческия профил на писателя, но и неговата житейска съдба. В разговорите Владимир Зарев е пределно откровен и емоционален в спомените си за детските години, за уроците на своите родители и премеждията, през които минава неговият творчески път. Впечатляващи са философските прозрения на Зарев за божественото начало у човека, размислите му за свободата, властта и парите. 

ВЛАДИМИР ЗАРЕВ е автор на забележителни романи, сред които са трилогията „Битието“, „Изходът“, „Законът“, „Поп Богомил и съвършенството на страха“, „Хрътката“, „Хрътката срещу Хрътката“, „Светове“, „Лето 1850“, „Разруха“, „Орлов мост“ и др. Повече от четири десетилетия романите му са своеобразен летопис на социалния и обществения живот от началото на ХХ век до наши дни. Тематичното разнообразие на неговото творчество отразява реалистично, но и проникновено аналитично, както исторически събития, така и актуални проблеми на нашата съвременност.

По мотиви от „Битието“ е заснет сериала „Дървото на живота“. Очаква се и игрален филм по мотиви от романа „Разруха“. Негови творби са превеждани в Германия, Австрия, Русия, САЩ, Чехия, Полша, Унгария, Румъния, Турция, Хърватия, Сърбия.

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...