Турското издание на "Физика на тъгата" от Георги Господинов беше избрано сред 50-те най-добри книги, излезли тази година в Турция. Българският роман е 26-и в списъка сред книги на Пол Остър, Енрике Вила Матас, Урсула Ле Гуин, Арундхати Рой, Кобо Абе, Карл Уве Кнаусгор, Роберто Боланьо и Йън Макюън. Изборът е направен от няколко хиляди преводни и турски книги, излезли през годината. Журито се състои от критици, писатели, издатели и редактори. 

Преди седмица в Берлин беше представено и билингвистично издание на немски и български език на първата стихосбирка на Господинов - "Лапидариум". Издателство eta пусна стихосбирката 25 години след издаването й в България. 

Преводът е на Хенрике Шмид, славист и българист, доцент в Хамбург, рисунките и колажите - на Габи Бергман. 

"Бил съм на 25 години, когато излезе за пръв път в България. Било е преди 25 години. Случиха ми се хубави и лоши неща, повече хубави. Но най-хубавото е, че първите ми и най-верни читатели са оттогава. Благодаря ви", написа авторът във "Фейсбук". 

 

"Политиката на граф Игнатиева биде победена от българския национализъм. Преговорите за помирение с Патриаршията, тъй енергично ръководени от него, останаха безплодни."

Симеон Радев, писател, дипломат, историк, революционер и публицист, роден преди 146 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...