Турското издание на "Физика на тъгата" от Георги Господинов беше избрано сред 50-те най-добри книги, излезли тази година в Турция. Българският роман е 26-и в списъка сред книги на Пол Остър, Енрике Вила Матас, Урсула Ле Гуин, Арундхати Рой, Кобо Абе, Карл Уве Кнаусгор, Роберто Боланьо и Йън Макюън. Изборът е направен от няколко хиляди преводни и турски книги, излезли през годината. Журито се състои от критици, писатели, издатели и редактори. 

Преди седмица в Берлин беше представено и билингвистично издание на немски и български език на първата стихосбирка на Господинов - "Лапидариум". Издателство eta пусна стихосбирката 25 години след издаването й в България. 

Преводът е на Хенрике Шмид, славист и българист, доцент в Хамбург, рисунките и колажите - на Габи Бергман. 

"Бил съм на 25 години, когато излезе за пръв път в България. Било е преди 25 години. Случиха ми се хубави и лоши неща, повече хубави. Но най-хубавото е, че първите ми и най-верни читатели са оттогава. Благодаря ви", написа авторът във "Фейсбук". 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?