Турското издание на "Физика на тъгата" от Георги Господинов беше избрано сред 50-те най-добри книги, излезли тази година в Турция. Българският роман е 26-и в списъка сред книги на Пол Остър, Енрике Вила Матас, Урсула Ле Гуин, Арундхати Рой, Кобо Абе, Карл Уве Кнаусгор, Роберто Боланьо и Йън Макюън. Изборът е направен от няколко хиляди преводни и турски книги, излезли през годината. Журито се състои от критици, писатели, издатели и редактори. 

Преди седмица в Берлин беше представено и билингвистично издание на немски и български език на първата стихосбирка на Господинов - "Лапидариум". Издателство eta пусна стихосбирката 25 години след издаването й в България. 

Преводът е на Хенрике Шмид, славист и българист, доцент в Хамбург, рисунките и колажите - на Габи Бергман. 

"Бил съм на 25 години, когато излезе за пръв път в България. Било е преди 25 години. Случиха ми се хубави и лоши неща, повече хубави. Но най-хубавото е, че първите ми и най-верни читатели са оттогава. Благодаря ви", написа авторът във "Фейсбук". 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.