Проф. Лилия Илиева от Югозападен университет "Неофит Рилски" е открила в Модена, Италия, пълния ръкопис на най-старата история на България, написана от българин - тази на чипровчанина Петър Богдан Бакшев, съобщи „Медиапул“.

Тя е писана 97 години преди тази на Паисий Хилендарски. За историята на Бакшев се смята, че е създадена около 1667-1668 г., и от нея са познати откъси и преписи, но в цялостен вид тя никога не е била известна на науката.

Сега Илиева обявява в предстоящия брой 1 за 2018 г. на сп. "Балканистичен преглед" , че е открила оригиналния ръкопис.

Още през ХIХ век е известно, че Софийският католически архиепископ Петър Богдан е автор на труд върху българската история. Това става ясно от писмата, които той изпраща във Ватикана, като търси съдействието на Конгрегацията за пропаганда на вярата този труд да бъде отпечатан.

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...